wtorek, 24 lutego 2015

Kurs / tutorial na exploding boxa - czyli jak wykonać bazę boxa


Witam serdecznie :) Przyszedł czas na mój pierwszy kursik. Wybrałam na początek exploding boxa. Jest to fajna forma upominku, a nie każdy wie jak się zabrać do przygotowania bazy pudełka. 


Wszystkie wymiary pudełka są mojego autorstwa. Tworząc pudełko nie korzystałam z innych, gotowych już kursów.


Pierwszy krok? Zrobić porządek :) Każda scrapująca kobietka dobrze wie o co chodzi gdyż z "twórczym nieładem" mamy do czynienia na co dzień :)
Do wykonania boxa potrzebujemy: nożyczki, coś do bigowania (u mnie jest to rewelacyjny wypisany długopis, kostek do bigowania nie lubię), kostka do zaginania papieru, klej, gumka do ścierania, nożyk, linijka, ołówek którego nie ujęłam na zdjęciu i taśma dwustronna do oklejenia pudełka papierem.
Niektórzy uważają, że łatwiej zrobić dół pudełka z dwóch długich pasków papieru krzyżując je na środku ze sobą, ja natomiast wolę mieć dno w jednym kawałku, dlatego używam papieru 30x30 cm o gramaturze 300 gram, a wieczko z trochę mniejszego. Oba rozmiary kupuję TUTAJ
Zaczynamy od rozrysowania 9 równych kwadratów o rozmiarach 10x 10 cmNastępnie odcinamy narożne kwadraty, ścieramy gumką pozostałe linie i w ich miejsce zastępujemy bigowanie. Na tym etapie nie radzę do zaginania używać innych przyrządów niż własne dłonie. Używając narzędzi istnieje większe prawdopodobieństwo, że komuś obdarowanemu zwyczajnie po kilku tygodniach naderwą się ścianki od częstego pokazywania pięknego dzieła rodzinie i znajomym :)Tak wygląda gotowy dół pudełkaTeraz pora na wieczko :) moje jest wzmacniane i dosyć wysokie. Przy pierwszych próbach niższe wieczko niż 3 cm wydawało mi się za słabe by utrzymać bogato ozdobione ścianki. 


Wszelkie wymiary wieczka rozrysowałam graficznie. Część zaznaczoną na pomarańczowo odcinamy (będzie to widać lepiej na kolejnych zdjęciach)

UWAGA. Jeśli ozdabiasz ścianki boxa cienkim papierem, to wieczko o wymiarach 10,4cm może okazać się za luźne, więc zmniejsz wartość o 1mm bądź 2mm. Ja ozdabiam ścianki boxa papierem 250 gram i sklejam krawędzie równiutko, każdy większe odchylenie w jedną bądź drugą stronę podczas sklejania może okazać się w późniejszym czasie poważną niedogodnością. 

przerywane linie na rysunku oznaczają bigowanie, które wykonujemy przed odcięciem rogów papieru


Tak wygląda wieczko z odciętymi rogami plus z nadciętymi "zakładkami". Trapezowym kształtom tych zakładek scalających ścianki zawdzięczamy ładniejsze i bardziej estetycznie sklejenie :) 

Może Wam się nasuwać też pytanie dlaczego "narożniki" wycięłam nierówno- czyli część która ma 2,9cm jest troszkę bardziej ucięta? (Mam nadzieję że wiecie o co mi chodzi :) ) To takie moje małe zboczenie- kiedy część która będzie zaginana do środka jest mniejsza o ten milimetr to box ma idealne wieczko ;)Tym razem zaginamy w miejscach bigowania jakimś narzędziem i to najlepiej jak najmocniej :)


kleimy najpierw te trapezowe zakładki do ścianek, a później resztę, tak jak na zdjęciu. Pamiętajcie o równym klejeniu! jak magic złapie to na poprawki nie będzie miejsca :)


Gotowe pudełko!!!

UWAGA. Proszę nie przejmować się że pomiędzy ściankami jest taka mega duża szpara! Pamiętamy, że zaginaliśmy dno jedynie palcami, a ozdabiając boxa papierem z obu stron ścianki automatycznie sztywnieją i idealnie do siebie przylegają :)


Pozostaje tylko ozdobić pudełko według uznania, a to już chyba najmilsza czynność :)

Dziękuję za uwagę :)
i zapraszam częściej, bo już niedługo kursik na pudełko na kartkę formatu DL.
7 komentarzy:

 1. super kurs:) ja ostatnio męczyłam mojego pierwszego boxa metodą prób i błędów, więc dziękuję za ściągę:)

  OdpowiedzUsuń
 2. ja osobiście box uwielbiam robić! super alternatywa dla kartki
  zachwycam się ozdobami jakie ułożyłaś na swoich prezentowanych tu pudełeczkach-eleganckie i radosne jednocześnie

  OdpowiedzUsuń
 3. Super! Chętnie wyprobuje i czekam na kolejne zapowiadane kursy !

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajniutko dla tych co początkują idealne:)

  OdpowiedzUsuń
 5. ja własnie tak robię , może tylko wieczko nieco inaczej

  OdpowiedzUsuń